PENGENALAN
Terlebih dahulu kami memanjatkan syukur kehadrat Allah SWT kerana dengan izinNya dapat kami siapkan tugasan modul atas talian yang telah diamanahkan kepada kami. Tugasan KPD3016 ini memberi kami peluang mempelajari ilmu membina blog yang mana memberikan kami satu ilmu yang baru dalam bidang teknologi maklumat.
Jutaan terima kasih serta sekalung penghargaan kami ucapkan kepada Dr. Amelia yang memberikan kami ilmu serta maklumat tentang bagaimana cara membina blog. Penyampaian ilmu ini insyaAllah akan kami aplikasikan dalam dunia pendidikan. Blog yang kami hasilkan mungkin tidak setanding dengan blogger yang profesional tapi kami berpuas hati kerana ianya adalah hasil usaha kami sendiri.
Akhir kalam, ucapan terima kasih kepada semua ahli kumpulan yang berkongsi idea untuk menyempurnakan tugasan ini.Semoga blog yang tidak seberapa ini menjadi manfaat kepada semua.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Subjek
|
Bahasa Malaysia Tahun 3
|
Hari
|
Isnin
|
Masa
|
2.20- 3.20 petang
|
Bilangan Murid
|
40 orang
|
Tajuk
|
Kegunaan Pokok Kelapa
|
Hari Pembelajaran
|
Fokus Utama 1.2
Aras 2 (i)memberikan
respon yang sesuai berdasarkan soalan yng dikemukakan.
|
Objektif
|
Pada akhir pembelajaran murid dapat
menyatakan kegunaan pokok kelapa
|
Pengetahuan Sedia Ada :
|
Murid biasa melihat pokok kelapa
|
Penerapan Nilai:
|
Kebersihan dan bertanggungjawab
|
BBM:
|
Potongan gambar dan lembaran kerja
|
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
Langkah / Masa
|
Isi kandungan
|
Aktiviti P & P
|
Sumber/Catatan
|
Set
induksi
( 5 minit )
|
Pengenalan
-
Pokok kelapa
|
·
Guru kemukakan
teka teki
·
Tayangan
gambar/ video pokok kelapa
|
Teka-teki / gambar pokok kelapa.
|
Langkah 1
(15 minit)
Aktiviti
Kelas
|
Bahagian pokok kelapa
|
Guru menunjukkan gambar
bahagian-bahagian pokok kelapa
|
Gambar bahagian pokok.
1. Daun
2. Batang
3. Buah
|
Langkah 2
(25 minit)
Aktiviti
Kelas
|
Kegunaan pokok kelapa.
|
Guru menunjukkan gambar-gambar
kegunaan bahagian pokok kelapa.
|
1. Gambar buah kelapa.
a) Santan
b) Berus
c) Jeli kelapa
d) Air kelapa
e) Senduk
f) Tabung
2. Gambar batang
Kelapa.
a) Titi
b) Rakit
3. Daun
a) Sarung dodol
b) Sarung ketupat
c) Sarung nangka
d) Trumpet
e) Penyapu lidi
f) Lekar (alas periuk)
g) Atap
|
Langkah 3
(10 minit)
|
Pengukuhan dan penilaian.
|
Guru menyediakan Lembaran kerja berkaitan
kemahiran yang diajar
|
1. Lembaran kerja
|
Penutup
(5
minit)
|
Kesimpulan
|
·
Guru membuat
rumusan tentang kemahiran yang diajar.
·
Pesanan kepada
murid supaya membuat latihan didalam buku aktiviti.
|
1. Buku aktiviti
|